top of page

KAMU PERSONEL (KPSS) KURSU

 

 

KPSS GY+GK (LİSANS-ÖNLİSANS-LİSE) 

ÖĞRETMENLİK (ÖABT) - KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI HAZIRLIK 

 

2025 KPSS KURSUNDA ERKEN

KAYIT FIRSATI! 

İSTANBUL'DA DEV KADRO

ACELE EDİN! 

ÜCRETSİZ SIFIR MATEMATİK KURSU KPSS KURSUNA

KAYIT OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİDİR.

Tasarı Eğitim Kurumları KPSS Kursu

Bilgi için tıklayın! Acele Edin!

2024 KPSS'DE İSTANBUL ŞUBELERİNDE DEV KADRO

Tasarı Eğitim KPSS

Altışapka Yayınları ve Tasarı Eğitim Yayınları ile

eğitim ayrıcalığı

KPSS KURS PROGRAMLARIMIZ

 NEDEN TASARI KPSS KURSLARI ?

 

 • Üniversite Öğretim Üyeleri Yönetimindeki İstanbul'un ilk KPSS Kursu

 • Eğitimde 40.Yıl

 • Profesyonel Rehberlik 

 • Yüksek Kazanma Oranı 

 • Genel Yetenek -Genel Kültür -Eğitim Bilimleri KPSS Sınavına Uygun Pratik Test Çözme Teknikleri ve uzaktan eğitim videoları

 • Her alan için öğrencilere verilen ücretsiz kitaplar (ana kitaplar,soru bankaları,uzaktan eğitimler,deneme sınavları,testler)

 • 30 adet deneme sınavı

 • Düzenli ve Bol Etütler (düzenli Quiz'ler)

 • Uygun Fiyat ve Taksit Seçenekleri

 • Üniversite Ortamı

 • Öğrenciler İçin Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

 • Kurs Saatlerinin Uygunluğu

 • Zengin Soru Bankasıyla İsabetli Sınav Soru Tahminleri

 

KPSS GRUPLARI
Tasarı Eğitim KPSS
KPSS A-B NEDİR?

 

1- KPSS-A ne demektir???

KPSS-A Kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. 2000'li yıllara kadar KPSS-A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk fakültesi mezunları başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında bazı değişiklikler olabilmekteydi. Örneğin Başbakanlık Uzman yardımcılığına (A) bölümü mezunu, Maliye müfettişliğine de (B) mezunları başvuramayabilmekteydi. Ancak, KPSS'nin merkezi olarak 1999 yılından itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin kimi kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE) kimileri de Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendisilerinin (sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Bu noktada şu hususu vurgulamak gerekmektedir: Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlık, fen/fen edebiyat, tıp gibi fakülte ve bölümlerden de yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen, bunlar oldukça sınırlıdır.

 

2- KPSS-B ne demektir?

Yukarıda belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.

 

3- Bir mühendis hem KPSS-A'ya hem de KPSS-B'ye başvurabilir mi?

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan tüm kadrolar KPSS-B'dir. Buna göre KPSS'nın genel kültür ve genel yetenekten oluşan bölümüne giren her aday bu KPSS-B kadroları tercih işlemine katılabilecektir. Ancak, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarına başvurabilmek için ÖSYM'nin yapacağı KPSS sınavı sonrasında sınavı açan kamu kurumlarınca yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan da başarılı olmak gerekmektedir. Bu, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları için açılan ilanda, hangi bölüm mezunlarının yazılı ve/veya sözlü sınava katılabileceği belirtilir. Bu ilanda mühendislik bölümüne de yer verilmiş ise aday ilana çıkılan müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilir. Burada şu hususu belirtmek gerekmektedir. Müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilmek için Genel Kültür ve Genel yetenek sınavlarına ek olarak Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Bu sınava sadece lisans mezunları girebilmektedir.

Tasarı Eğitim KPSS
KPSS Soru Oranları
Tasarı Eğitim KPSS
KPSS Çıkmış Sorular
Tasarı Eğitim KPSS
KPSS Başvuru Kılavuzu
Tasarı Eğitim KPSS
KPSS Tercih Kılavuzu
Tasarı Eğitim KPSS
KPSS Yayınlarımız
bottom of page